Прегравідарна підготовка (частина ІIІ)

Прегравідарна підготовка (частина ІIІ)

maltsev-serhii-vitaliiovich-new111Мальцев Сергій Віталійович

Лікар акушер–гінеколог вищої категорії. Кандидат медичних наук

До основних рекомендацій для майбутніх батьків при проведенні прегравідарної підготовки слід віднести, окрім обов’язкової консультації гінеколога, консультацію таких спеціалістів, як стоматолог, отоляринголог, уролог. При наявності хронічних захворювань, що не пов’язані із вищевказаними спеціальностями, необхідно також отримати заключення та рекомендації від профільних лікарів.

Наступним кроком у проведенні прегравідарної підготовки мають стати:

  • відмова від тютюнопаління (мінімально за 3 місяці до передбачуваного терміну зачаття дитини);
  • відмова від прийому алкоголю, в тому числі пива (гінестеїн, що знаходиться у цьому напої, негативно впливає на процеси сперматогенезу);
  • відмова від вживання наркотичних та сильнодіючих засобів;
  • відмова від медикаментів, які можуть спричинювати тератогенний вплив на плід.

Негативний вплив на якість сперматозоїдів спричинюють також:

  • неповноцінність режиму дня (сон менше 7-8 годин на добу);
  • вплив високих температур (перебування у сауні, бані, сидіння з підігрівом);
  • кратність статевого життя (більше 2-3 разів на тиждень);
  • постійні стресові фактори;
  • значні фізичні навантаження.

Профілактика резус-конфлікту, що становить загрозу лише для резус-негативних жінок, навіть якщо вони вже перенесли вагітність від резус-позитивного чоловіка, не проводиться. Специфічний анти-D-імуноглобулін не вводиться. Але під час наступної вагітності на 28-му тижні гестації, таким жінкам необхідно ввести специфічний анти-резусний гама-глобулін, з обов’язковим поторним введенням після пологів протягом 72 годин.

У прегравідарному періоді починається прийом вітамінних препаратів та мікроелементів. Для профілактики розвитку дефектів нервової трубки, за 3 місяці до планованого зачаття та в період першого триместру вагітності, назначають фолати – препарати фолієвої кислоти – у дозі 400-800 мг на добу. У сучасній літературі зявляється все більше даних про те, що монотерапія препаратами фолієвої кислоти знижує ризик виникнення дефектів нервової трубки на 70%, тоді як прийом полівітамінних засобів збільшує цей відсоток до 92%. Детальніше про користь фолатів для організму жінки можете прочитати у цій статті.

Призначення препаратів йоду у період прегравідарної підготовки є доцільним лише при підтвердженні наявності йододефіцитного стану у жінки, доза його не повинна перебільшувати 250 мг на добу. З настанням вагітності доза водовмісного препарату може бути збільшена.
Аналогічні підходи стосуються і призначення препаратів заліза у прегравідарному періоді.
Вітамін Д, який бере участь у метаболізмі кальцію, має призначатись усім жінкам, які планують вагітність, у дозі 600 МЕв на добу.