Дисплазія

Дисплазія

акушер-гінеколог Мохсен Юлія Мохсеновна

Мохсен Юлія Мохсеновна

Лікар акушер-гінеколог

До передраку шийки матки належать, хвороби цервиксу, що характеризуються атиповою зміною багатошарового плоского епітелію, при відсутності інвазії, що типово для раку шийку матки. Серед передракових захворювань особливе місце займає дисплазія, що характеризується порушенням диференціювання (частина багатошарового плоского епітелію заміщена клітинами різного ступеню атипії, втратою стратифікації та полярності без зміни строми) багатошарового плоского епітелію.

За сучасною класифікацію дисплазію замінили терміном церві кальна інтраепітеліальна неоплазія (СIN) шийки матки.

Виділяють наступні види інтраепітеліальної неоплазії за ступенем враження (захвату в процесу епітеліального пласту):

  • CIN I-легка дисплазія (1/3 епітеліального пласта);
  • СIN II-помірна дисплазія (від 1/2 до2/3);
  • CIN III-важка дисплазія та рак in situ (від 1/2 до2/3).

Які ж клінічні симптоми дисплазії?

В більшості випадків жінки, яким встановлено даний діагноз, скарг на момент звернення не пред’являють. Але у багатьох при ретельному зборі анамнезу відмічаються контактні кровотечі або водянисті виділення зі статевих шляхів.

Анатомічно, дисплазія в більшості випадків виникає в зоні трансформації, в першу чергу в ділянці передньої губи шийки матки.

Як же вчасно діагностувати?

Для вчасного виявлення захворювання необхідно щорічно проходити огляд у гінеколога, що в свою чергу має зробити вам огляд шийки матки в дзеркалах, розширену кольпоскопію та взяти цитологію. При підтвердженні дисплазії в залежності від ступеню важкості лікар проводить чи не проводить гістологічне дослідження.

Огляд в дзеркалах

При огляді цервікс може бути візуально ні чим не відрізнятися від здорової або мати наступні варіанти патологічних змін: ектопія, лейкоплакія, ектоцервіцит, незакінчена зона трансформації, атрофія епітелія.

Розширена кольпоскопія

Картина змін може бути різноманітної. Характерною ознакою є наявність атипової зони перетворення.

Цитологічне дослідження – характеризується наявністю дискаріотично змінених клітин, проліферацією базального та парабазального шару (при CIN I) та всіх шарів (при СIN II-III).

Гістологічні зміни: вогнищеві зміни базально-клітинної активності в 1/3 епітелію з наявність гіперхромних, мітотично активних клітин (легка дисплазія) або тотальні зміни базально-клітинної активності з наявність гіперкеротичних та більш мітотично активних клітин (помірна), або виражена проліферація клітин базального та пара базального шару, з хаотичним розташуванням клітин, порушень ядерно-цитоплазматичним відношенням, гіперхроматизм, гіперкератизм клітин,патологічні мітози (важка дисплазія).

Лікування має бути негайним. На метод вибору впливають ступінь важкості та вік хворої. При відсутності ж правильно та вчасного надання медичної допомоги предрак перетворюється через деякий термін (у кожного індивідуально) в рак. Тож не засмучайте себе та своїх рідних, вчасно відвідуйте лікаря та проходьте елементарні профілактичні обстеження.