Випадіння та опущення матки і стінок піхви

Випадіння та опущення матки і стінок піхви

акушер–гінеколог Шаповал

Шаповал Людмила Михайлівна

Лікар акушер–гінеколог вищої категорії

У деяких жінок поважного віку спостерігається порушення топографії (розміщення) зовнішніх та внутрішніх статевих органів. Випадіння та опущення матки і стінок піхви – це єдиний патологічний процес, так як вони мають спільні причини виникнення, а крім того – безпосередньо пов’язані між собою анатомічно.

Трохи розберемося в термінології:

Про опущення стінок піхви говорять, коли стінки опущені, але не виходять за межі піхви. Розрізняють опущення передньої стінки піхви (це буває частіше), задньої стінки та обох одночасно.

Якщо ж стінки піхви виходять назовні від входу в піхву – йде мова про випадіння стінок піхви. В цьому випадку також буває випадіння передньої стінки піхви, задньої чи повне випадіння піхви.

Що стосується матки, то по аналогії розрізняють її опущення та випадіння. Про випадіння матки (пролапс) говорять коли матка частково або повністю виходить за межі соромітної щілини. Тобто буває повне та неповне випадіння матки.

Усе вищевказане супроводжується порушенням топографії суміжних органів – сечового міхура, прямої кишки, що призводить до зниження працездатності та якості життя жінки.

Які ж причини виникнення опущення та випадіння матки і стінок піхви?

Їх досить багато: велика кількість пологів, пологи великим плодом (вагою більше 4-х кілограмів), важкі фізичні навантаження, закрепи, розриви промежини під час пологів, оперативне розродження. Не забуваємо і про те, що з віком еластичність та пружність тканин зменшується, тонус м’язів та зв’язок знижується, а раз так, то взаємна підтримка внутрішніх органів порушується та починається зміщення матки донизу.

Найчастіше опущення та випадіння матки – це результат травми промежини у поєднанні з іншими чинниками (наприклад – закреп, важка фізична праця, вроджена недостатність зв’язково – м’язового апарату, тощо).

Встановлення діагнозу опущення та випадіння матки і стінок піхви не становить складнощів для досвідченого лікаря. Проте слід пам’ятати, що лікування потрібно починати на самих ранніх стадіях – таким чином можна попередити повне випадіння матки та піхви, а також ряд ускладнень. До останніх належить поява пролежнів та трофічних виразок на матці, почуття тяжкості внизу живота, болі в піхві та крижах, розлади сечовипускання (нетримання сечі при навіть незначному навантаженні – кашлі, чиханні, різких рухах). Можлива часткова затримка сечі.

В репродуктивному віці знижується дітородна функція, має місце схильність до викиднів. Крім того – це купа незручностей та зниження якості життя. Позбутися цієї патології ніколи не пізно, було б Ваше бажання. Тож зволікати в жодному разі не можна.

Лікарі нашого відділення володіють технікою всіх операцій при опущенні та випадінні матки, а також старих розривах піхви. Індивідуально, саме з урахуванням усіх особливостей, Вам буде підібрано метод лікування. Операції при випадінні та опущенні матки і стінок піхви проводяться як вагінальним доступом, так і з лапароскопічною асистенцією.

За Вашим бажанням ми можемо провести передопераційне обстеження в умовах нашого відділення в найкоротші терміни. Крім того, після операції з приводу випадіння матки чи піхви, Ви зможете в подальшому спостерігатися в лікаря, який Вас оперував, а у разі необхідності зможете пройти курс реабілітації в умовах денного стаціонару.

Не бійтеся складнощів, не бійтеся наркозу. Тільки після ретельної підготовки та обстеження лікарі запропонують найкращий саме для Вас варіант лікування.

Працюємо з душею і великою відповідальністю, без ускладнень.

Я особисто займаюсь проблемою випадіння та опущення матки і стінок піхви понад 25 років, пишаюся тим, що моїм вчителем та наставником була видатний вчений та хірург, професор Степанківська Галина Костянтинівна. Досконало володію технікою пластичних операцій та операцій при випадінні жіночих статевих органів. Випадіння матки та стінок піхви – не вирок, а лише проблема, яку ми разом подолаємо.