Поліпи жіночих статевих органів
Поліпи жіночих статевих органів
Борода Анатолій Миколайович
Лікар акушер–гінеколог вищої категорії. Кандидат медичних наук
Поліпи жіночих статевих органів – це в переважній більшості доброякісні пухлинні утворення, які можуть мати різну форму, будову та локалізацію.
Вони зустрічаються у жінок будь-якого віку: починаючи з підлітків і закінчуючи віком менопаузи. Причиною виникнення поліпів є місцеві регуляторні розлади, зовнішнього чи внутрішнього характеру, які приводять до локального проліферативного процесу (процесу розростання клітин). Цьому можуть сприяти травми під час абортів, запалення статевих органів, зниження імунітету, ендокринні порушення.
Поліпів може бути один або декілька.
Залежно від розташування виділяють:
- Поліп тіла матки
- Поліп шийки матки
- Поліп піхви
- Поліп вульви
- Поліпи інших відділів жіночих статевих органів
За результатами гістологічного дослідження поліпи можуть бути:
- Залозистими, які складаються переважно з залозистої тканини.
- Фіброзними, які складаються з щільної сполучної тканини.
- Залозисто-фіброзними, що складаються з залозистої та сполучної тканини.
- Аденоматозними, які мають характерну складну будову залоз та високий ризик переродження в рак.
Для діагностики поліпів жіночих статевих органів застосовують:
- Огляд зовнішніх статевих органів.
- Огляд піхви і шийки матки в дзеркалах.
- Гінекологічний огляд.
- Лабораторні дослідження (аналіз виділень, цитологічне дослідження).
- Ультразвукове дослідження.
- Вульвоскопія, кольпоскопія, гістероскопія.
- Гістологічне дослідження.
Діагностичні критерії:
Поліпи малих розмірів можуть не мати симптомів і досить довго жодним чином не заявляти про себе.
Для поліпів жіночих статевих органів характерне порушення менструального циклу, міжменструальні вагінальні кровотечі, кров’янисті виділення зі статевих шляхів після статевих стосунків, рясні менструальні кровотечі, рясні слизові виділення з піхви, біль і дискомфорт при статевому акті, безпліддя.
Всі перераховані вище симптоми є приводом звертатися за допомогою до фахівця для проведення дослідження, встановлення діагнозу і проведення адекватного лікування.
При УЗД виявляється розширення порожнини матки чи каналу шийки матки та наявність в ній новоутворення, що змінює її контури. Кольорова доплерографія часто дає змогу побачити судини ніжки поліпа. Для проведення УЗД оптимальним є 5-7 день менструального циклу, коли ендометрій ще тонкий, і тому його можна чітко побачити в порожнині матки.
Вирішальним методом діагностики поліпів жіночих статевих органів є їх гістологічне дослідження.
Лікування поліпів.
Поліпи жіночих статевих органів можливо усунути виключно хірургічно. Любий поліп жіночих статевих органів підлягає видаленню та гістологічному дослідженню. Повне видалення поліпа слизової оболонки матки, шийки матки можливе тільки при використанні гістероскопії. Після видалення поліпа необхідна контрольна гістероскопія, щоб переконатися, що ніжка поліпу повністю вилучена. При кількох поліпах в поєднанні з гіперплазією ендометрію проводитися лікувально-діагностичне вишкрібання матки під контролем гістероскопії. Весь отриманий матеріал в подальшому підлягає гістологічному дослідженню.
Видалення поліпів матки хірургічним шляхом протипоказане при наявності запалення в області жіночих статевих органів, а отже, перш ніж видаляти поліпи потрібно пройти обстеження на наявність інфекційних захворювань (хламідіоз, кандидоз, мікоплазмоз, гонорея, трихомоніаз та інші).
Подальша тактика ведення пацієнта залежить від результатів гістологічного дослідження.
Пацієнтам після видалення поліпів пропонується УЗД контроль 1 раз на рік.
В умовах нашої клініки можна отримати кваліфіковану консультацію щодо тактики, характеру та обсягу обстеження та лікування при наявності поліпів жіночих статевих органів, за бажанням пройти необхідне клініко-лабораторне обстеження та лікування. При цьому термін перебування у стаціонарі – 1 день («хірургія одного дня»).