Роль магнію для організму вагітної жінки

Роль магнію для організму вагітної жінки

акушер–гінеколог Семенцова

Семенцова Лариса Дмитрівна

Лікар акушер–гінеколог вищої категорії

У період, коли жінка готується до материнства, щоденна потреба її організму у вітамінах та мінералах збільшується. Слід пам’ятати, що навіть влітку та восени, коли свіжих овочів та фруктів вдосталь, набрати необхідну кількість корисних речовин практично неможливо. Наприклад, щоб отримати добову норму вітаміну С (60 мг), необхідно випити 3 літри яблучного соку, а задля виконання щоденного нормативу по вживанню вітаміну В1, нам треба з’їсти близько 2 хлібин із зерна грубого помолу – такі обсяги їжі можуть бути небезпечними для травної системи.

За даними багатьох наукових досліджень, близько 75-85% вагітних мають нестачу різноманітних вітамінів, мікроелементів та поживних речовин. Одним із таких корисних для організму майбутньої мами елементів є магній. У цій статті ми поговоримо про роль цього мікроелементу для організму вагітної жінки.

Магній бере активну участь у формуванні кісток і, таким чином, відіграє важливу роль на усіх етапах росту людини. Робота нервової системи також залежить від магнію, оскільки цей мінерал діє як посередник між нервом та м’язами, що дозволяє передавати імпульси напруження та розслаблення – що є особливо важливим для вагітних, оскільки це безпосередньо впливає на тонус матки. Слід зауважити, що цей мікроелемент ще й бере участь в обмінних процесах, допомагає контролювати рівні інсуліну та цукру у крові. До того ж магній володіє антистресовою активністю: знижує збудливість нервової системи, нормалізує сон, заспокоює. Звичайно, що для організму вагітної жінки надзвичайно важливо підтримувати усі вищезгадані позитивні ефекти магнію, як на перших тижнях вагітності, так і у більш пізніх термінах, коли його потреба зростає близько на 30%. На це впливають наступні причини:

  • гормональна перебудова організму при вагітності впливає на посилення виведення магнію із сечею на 20%;
  • вагітність змінює організм жінки – для цих фізіологічних перебудов необхідна достатня кількість «цеглинок», щоб зміни перебігали без ускладнень – для цього магній є необхідним;
  • звичайно, такі ж «цеглинки» необхідні і для малюка, у якого закладаються та розвиваються усі органи та системи;
  • важливо, щоб при вагітності усі біохімічні процеси в організмі перебігали правильно. Магній як каталізатор ферментів допомагає у цьому.

Отже, магній є конче важливим елементом для організму вагітної жінки та для дитини, яка активно росте та розвивається у цей період.

Як же проявляється дефіцит магнію?

Як правило, першими з’являються ознаки недостатньої забезпеченості нервової системи: м’язові спазми, судоми, тремтіння, оніміння кінцівок, болі у животі, підвищення тонусу матки (що може призвести до викидня). Звичайно, це відображається і на психіці: може розвинутись незвична та необґрунтована депресія, нервозність, дратівливість.

Дефіцит магнію призводить також до зниженої еластичності м’язів, зв’язок, тканин організму, що підвищує ризик розривів під час пологів.

З боку травної системи недостатнє вживання магнію веде до посилення закрепів, які через зміну гормонального фону жінки є характерними для вагітності.

При гострому дефіциті магнію можливі різкі перепади артеріального тиску, запаморочення, нудота та блювання, тобто ознаки такого звичного «токсикозу» вагітних можуть бути результатом банальної нестачі мікроелементу.

Отже, усе вищевказане свідчить про необхідність підтримки адекватної дози магнію в організмі вагітної жінки. Як же це найкраще зробити?

Перед прийомом медикаментів ми намагаємося спочатку знайти більш природній, не синтетичний, спосіб лікування проблеми. Тому декілька слів щодо харчової корекції та підтримки рівня магнію. Як було згадано вище, лише їжею досягти необхідної норми мікроелементів та вітамінів практично неможливо, але можна «підтримати» себе такими продуктами, багатими на магній:

  • горіхи (фундук, кеш’ю, арахіс, фісташки, мигдаль);
  • гречана, вівсяна каші;
  • квасоля;
  • морепродукти, риба, морська капуста;
  • насіння кунжуту та соняшника;
  • шпинат;
  • молочний шоколад;
  • курага;
  • пшеничні висівки (рекордсмен!).

На додачу до харчового раціону, рекомендовано приймати препарати магнію, які рекомендовано поєднувати із вітаміном В6, оскільки ці два елементи посилюють дію одне одного. Стандартне дозування препарату вважається близько 6 таблеток на день, по 2 на прийом, але необхідно проконсультуватись із лікарем для більш точної корекції дози.

Деякі зауваження щодо прийому препаратів магнію:

  • бажано приймати капсули під час їжі, інакше можуть виникнути розлади травлення (діарея) та біль у животі;
  • якщо лікар призначив вам препарати заліза одночасно із препаратами магнію, намагайтесь зберігати інтервал у 2-2,5 годин між їх вживанням, оскільки в іншому випадку це може призвести до погіршення засвоєння одного з елементів;
  • магній гірше засвоюється при гіподинамії, тому помірні (!) фізичні навантаження, прогулянки є дуже корисними.

Вагітність – фізіологічний процес, але він потребує уважного ставлення до себе та до майбутньої дитини.

Якщо у вас виникли якісь питання з приводу підготовки до материнства, перебігу вагітності, харчування чи медикаментозної підтримки, ми будемо раді бачити Вас у нашому відділенні та відповісти на Ваші запитання!