Роль гормонів в жіночому організмі

Роль гормонів в жіночому організмі

акушер–гінеколог Шахазізян

Шахазізян Аліна Левонівна

Лікар акушер–гінеколог першої категорії. Кандидат медичних наук

Гормони відіграють важливу роль в жіночому організмі. Вони роблять жінку гарною, надають їй легкість, молодість та запобігають старінню. Від них залежить настрій, привабливість, енергійність та навіть характер. Завдяки їх роботі визначається зовнішній вигляд, стан шкіри і навіть колір волосся. Вони регулюють такі важливі функції організму як будова скелету, ріст, вагу та обмін речовин. Відповідають за статевий розвиток, встановлення менструального циклу, вагітність та пологи. Під керуванням гормонів знаходяться наші біоритми організму: режим сну та активності.

І так, короткий опис, що таке гормони і де вони виробляються?

Гормони (від грец. hormao – збуджувати, пробуджувати) – це різні за хімічною будовою сполуки, які утворюються в ендокринних залозах, клітинах APUD – системи, виділяються безпосередньо в кров, мають дистанційний біологічний ефект, регулюють обмін речовин і фізіологічні функції організму.

APUD – система:
A – Amines – аміни
P – Precursor – попередник
U – uptake – засвоєння, поглинання
D – decarboxylation – декарбоксилювання

Ендокринні залози (з грец. endon – внутрішній і krino – відділяти, виділяти) – це залози та параганглії, що виділяють гормони.

До ендокринних залоз відносяться:

  • Епіфіз, гіпофіз, гіпоталамус – локалізовані в головному мозку;
  • Щитоподібна залоза, паращитоподібні залози – локалізовані в шиї;
  • Тимус ( вилочкова залоза) – розташований в верхній частині грудної клітини відразу за грудниною;
  • Наднирникові залози – розташовані над верхнім полюсом нирок;
  • Параганглії – розташовані найчастіше біля черевної аорти;
  • Підшлункова залоза – локалізується в ділянці лівого підребер’я;
  • Яєчники – розташовані в малому тазі;
  • Плацента при вагітності .

В нормі в організмі жінки функціонують як жіночі, так і чоловічі гормони. Їх кількість повинна бути збалансованою. В правильному співвідношенні ці гормони дарують нашому організму здоров’я та чудове самопочуття.

В жіночому організмі існує більше 60 гормонів, баланс яких і називається гормональним фоном. І навіть при незначному дисбалансі гормонального фону виникає ряд гінекологічних захворювань та патологічних станів, а також, змінюються емоційний стан та фізичне самопочуття.

Одним з головних симптомів гормонального порушення є збій менструального циклу. Але, на жаль, далеко не всі жінки розуміють, що таке нормальний менструальний цикл!

В нормі, менструальний цикл триває від 21 до 35 днів, тривалість менструації коливається від 2 до 7 днів з помірною крововтратою( 80-100 мл, без згустків). Щоб розпізнати порушення менструального циклу, повинні бути враховані його тривалість, регулярність, загальне самопочуття жінки під час менструації.

Збій менструального циклу може проявлятись:

  • відсутністю менструації (аменореєю)
  • порушенням виділення менструальної крові: дуже мізерні (гіпоменорея), рідкі (олігоменорея), надмірні (гіперменорея), часті (поліменорея)
  • зміною тривалості менструального циклу: вкорочений, менше 21 дня (пройоменорея) та подовжений, більше 35 днів (опсоменорея)
  • вираженим больовим синдромом, що призводить до втрати працездатності.

Критичні дні – це візитна картка стану організму жінки.

Будь який збій менструального циклу – сигнал, що закликає Вас звернути увагу на своє здоров’я та є приводом звернутись на консультацію до гінеколога, ендокринолога.