Роль йоду в організмі жінки

Роль йоду в організмі жінки

акушер–гінеколог Мірошниченко

Мірошниченко Неля Михайлівна

Лікар акушер–гінеколог першої категорії

Одним із незамінних елементів в організмі людини є йод. Біологічне значення йоду в нашому організмі дуже велике. Він бере участь в утворенні гормонів щитовидної залози. Це дуже важливі гормони для людини. Гормони щитовидної залози впливають на роботу всіх систем і органів.

Мікроелемент йод в значній мірі споживається щитовидною залозою, яка з його допомогою виробляє гормони трийодтиронін (Т3)і тироксин(Т4).Ці речовини задіяні майже всіма системами організму і беруть участь у величезній кількості процесів, серед яких можна виділити:

  • Розвиток і зростання
  • Нормалізація артеріального тиску
  • Інтелектуальна функція мозку
  • Розщеплення жирів печінкою

Крім щитовидної залози, йод концентрується в молочних залозах, очах, слизовій оболонці шлунку, слинних залозах і шийці матки. Очевидно, що для жіночого здоров’я цей елемент особливо важливий – найменші його нестачі дуже швидко дають про себе знати саме у прекрасної половини людства.

У нормі в здоровий організм дорослого і дитини з 11 років має щодня надходити від 120 до 150 мкг йоду. У період виношування дитини і лактації потреба підвищується до 175-200 мкг.

До причин браку йоду відносяться:

  • нераціональна дієта з недоліком йодовмісних продуктів;
  • проживання в віддалених від моря географічних областях, природні умови яких сприяють вилуговування або вимивання йоду з ґрунтів;
  • використання для штучного вигодовування немовлят сумішей;
  • тривалий штучне парентеральне харчування.

У разі нестачі йоду у людини з’являються такі порушення:

– Гіпотеріоз (нестача гормонів щитовидної залози) – у гіпотиреозу можуть бути самі різні прояви: набір ваги, незважаючи на втрату апетиту, відчуття холоду в тілі, запор, проблеми з травленням, стомлення, депресія, труднощі з концентрацією і пам’яттю, запаморочення, пухкість очей, болі в м’язах і підвищення рівня холестерину в крові.

– Сухість шкіри і утруднене потовиділення.

– Проблеми зі шлунком і травленням – нестача йоду в тканинах шлунку призводить до недостатньої вироблення шлункового соку, який необхідний для перетравлення їжі та засвоєння організмом поживних речовин.

– Сухість рота і очей – нестача слини, сухі, сверблячі очі – одні з перших ознак йододефіциту.

– Проблеми з концентрацією – нестача йоду – одна з провідних причин уповільнення розумового розвитку і моторних навичок у дітей.

– Зниження імунітету – якщо організм недоотримує йоду, в ньому накопичуються шкідливі сполуки фтору і солей хлорної кислоти, що послаблює імунну систему і призводить до збільшеної хворобливості.

– Біль і відчуття тяжкості в грудях – при такому стані, як дефіцит йоду в організмі жінки, симптоми нерідко включають особливу хворобливість і почуття сильної тяжкості грудей в деякі дні менструального циклу.

З метою вирішення про доцільність призначення ліків з йодом і оцінки його статусу в організмі фахівці можуть порекомендувати деякі обстеження:

  • аналіз крові на рівень гормонів, що виробляються щитовидною залозою (тироксин або Т4 і тиреотропін або ТТГ) і побічно відображають статус йоду у хворого;
  • УЗД щитовидної залози (початкове враження про її величині доктора отримують при обмацуванні зоба, але ультразвукової огляд уточнює її структуру і розміри);
  • дослідження екскреції йоду з сечею (рівень йоду визначають в зібраної за цілу добу сечі).