Аномалії розвитку матки
Аномалії розвитку матки
Поздняков Євген Петрович
Лікар акушер–гінеколог
Аномалії розвитку матки – це вроджені вади розвитку внутрішніх статевих органів жінки.
Чому ж вони виникають?
Формування статевих органів починається на 6-му тижні вагітності з двох ембріональних листів (мезодерми та ендодерми). З мезодерми формуються так звані мюлерові протоки, з яких беруть свій розвиток внутрішні статеві органи: маткові труби, матка, шийка матки та верхня третина піхви. З ендодерми утворюється урогенітальний синус, який дає розвиток нижній та середній третині піхви.
Коли відбувається переривання або порушення регуляції на будь – якому етапі процесу диференціювання, міграції, злиття та каналізації мюлерових проток та урогенітального синусу, може відбутися формування широкого спектру різноманітних маткових аномалій.
До аномалій розвитку матки відносять:
- дворогу матку (37%);
- сідловидну матку (15%);
- неповну внутрішньматкову перетинку (13%);
- подвоєння матки (11%);
- повну перетинку (9%);
- однорогу матку (4%).
У більшості випадків при аномаліях розвитку матки симптоми відсутні, тому дана патологія не виявляється в дитинстві або ранньому підлітковому віці. Симптоми, що можуть виникнути в підлітків, пов’язані з порушенням відтоку крові під час менструації. Безсимптомні аномалії часто діагностуються тільки тоді, коли порушується репродуктивна функція.
Дворога матка та внутрішня перетинка
Дворога матка утворюється внаслідок часткового зрощення мюлерових протоків, що призводить до розділення рогів матки в різному ступені. Макова перетинка утворюється за рахунок порушення процесів каналізації та резорбції (розсмоктування) серединної перетинки між двома мюлеровими протоками. При даній аномалії репродуктивна функція збережена, однак існує підвищений ризик мимовільного викидня. При безплідді показано проведення гістероскопічного видалення перетинки або метропластика.
Подвоєння матки
Неправильне зрощення мюлерових протоків може призвести до формування двох окремих тіл матки. Такий дефект зазвичай обмежується тілом матки та шийкою. Окрім цього інколи відбувається подвоєння сечового міхура, уретри, піхви, ануса та вульви.
У жінок з подвоєнням матки репродуктивна функція зазвичай збережена. Коли дана аномалія поєднується з перетинкою піхви, можуть виникати больові відчуття при статевих стосунках, тоді виникає необхідність у хірургічній корекції.
Однорога матка
Однорога матка являє собою матку з єдиним рогом, і відповідно з однією матковою трубою та круглою зв’язкою. Ця аномалія виникає внаслідок агенезії (відсутності) мюлерового протоку з однієї сторони. У жінок з однорогою маткою підвищений ризик передчасних пологів, непліддя, ендометріозу та неправильного положення плоду.
Лікарі нашого відділення володіють унікальними методиками хірургічного лікування при аномаліях розвитку статевих органів. З радістю допоможемо Вам при вирішенні даної проблеми.