Позаматкова вагітність
Позаматкова вагітність
Ляненко Любов Олександрівна
Завідуюча відділенням. Лікар вищої категорії. Кандидат медичних наук
Як правило, запліднена яйцеклітина імплантується (закріплюється) та розвивається у порожнині матки. Якщо це сталося за її межами, то мова йде про позаматкову (ектопічну) вагітність. Частота позаматкової вагітності в Україні становить близько 15,4 випадків на 1000 вагітностей. Позаматкова вагітність може розвиватись у матковій трубі, яєчнику, черевній порожнині. У 95% випадків має місце трубна вагітність. До локалізацій, що рідко зустрічаються, відносять вагітність у шийці матки (1%), в рудиментарному розі матки (2-3%), в черевній порожнині (1%). Дуже рідко позаматкова вагітність буває двобічною. Іноді має місце комбінація маткової вагітності із позаматковою.
Які ж причини виникнення позаматкової вагітності? Умовно їх можна поділити на декілька груп:
- Механічні фактори. До них відносять:
- пухлини матки і додатків;
- використання внутрішньоматкового контрацептиву;
- аномалії розвитку труб, операції на маткових трубах;
- злуки після перенесеного запалення;
- попередня позаматкова вагітність;
- запальні хвороби внутрішніх статевих органів (утворюються злуки, перетяжки).
- Гормональні чинники:
- порушення синтезу простогландинів, естрогену та прогестерону;
- застосування гормональних контрацептивів (наприклад, чисто прогестинових);
- індукція (стимуляція) овуляції.
- Іншими факторами ризику є:
- інфекції, що передаються статевим шляхом;
- вік, куріння, стрес;
- патологія яйцеклітини.
- Причиною також може стати підвищена біологічна активність плідного яйця.
Позаматкова вагітність – дуже небезпечний діагноз. Що може наштовхнути пацієнтку на думку про цю патологію?
Як правило, жінку турбує біль у животі, має місце затримка менструації, можуть бути незначні кров’янисті виділення із статевих шляхів. Іноді має місце нудота, блювання, запаморочення, нагрубання молочних залоз. Ці симптоми більш характерні для прогресуючої позаматкової вагітності. У випадку її переривання (при розриві маткової труби) біль буде раптовим, різко вираженим, може мати місце втрата свідомості, здуття живота, блювота, холодний піт, блідість шкірних покривів. Тиск знижується, а пульс стає частим і слабким.
Безумовно, пацієнтка із позаматковою вагітністю потребує негайної госпіталізації та лікування. Сучасна медицина дозволяє діагностувати позаматкову вагітність у максимально короткий термін. При госпіталізації лікар проводить гінекологічний огляд, ультразвукове дослідження, виконується експрес-тест на вагітність, а також визначення рівня хоріонічного гонадотропіну у сироватці крові (цей гормон з’являється у крові вагітної на 6-7 день після зачаття). При необхідності виконується діагностична пункція через заднє склепіння піхви. Найбільшу інформацію лікарю дає лапароскопія, яка проводиться водночас із діагностичною та лікувальною метою. Крім того, лапароскопія є найбільш сучасним метод лікування позаматкової вагітності, що має ряд переваг над рутинною лапаротомією, найголовнішою з яких є можливість збереження маткової труби. В першу чергу це стосується прогресуючої позаматкової вагітності. В кожному випадку лікар приймає рішення індивідуально для кожної пацієнтки щодо вибору методу лікування (в тому числі – консервативного).
В нашому відділенні Ви маєте можливість провести оперативне лікування лапароскопічним доступом.
Швидко поставлений діагноз та своєчасно розпочате лікування відіграє надзвичайну роль у збереженні не тільки дітородної функції жінки, а й її життя.
Ми маємо значний досвід у лікуванні цієї грізної патології та можемо пишатися прекрасними результатами: переважна більшість наших пацієнток після проведеного лікування мала змогу знову завагітніти та народити здорову дитину.
Звертайтеся, завжди будемо раді Вам допомогти!