Поліп ендометрія

Поліп ендометрія

акушер–гінеколог Жегулович

Жегулович Юрій Володимирович

Лікар акушер–гінеколог першої категорії

Поліп ендометрія – гіперпластичний процес ендометрія, доброякісне утворення, що розвивається із базального шару ендометрія. Цей стан останнім часом зустрічається все частіше. Більш характерний для жінок старше 35 років.

Причиною виникнення утворення вважається гормональний дисбаланс, що характеризується підвищенням рівня естрогена і зниженням прогестерона в крові. Також виділяють ряд чинників, що сприяють розвитку новоутворення. Це перенесена велика кількість внутрішньо маткових хірургічних процедур (аборти, вишкрябування), мимовільні викидні, ускладнені залишками плаценти пологи, важкі ендокринні порушення (цукровий діабет, захорювання щитоподібної залози).

Клінічно дрібні поліпи можуть себе не виявляти. Частіше такі утворення виявляються при ультразвуковому дослідженні як діагностична знахідка. Більші утворення можуть провокувати між менструальні кровомазання, що не пов`язані з менструальним циклом. Іноді жінка, що має поліп, відмічає болі внизу живота, що посилюється під час статевого акта. Також у пацієнток з такою патологією відмічається безпліддя.

Щодо діагностики поліпів, найбільш інформативний метод – трансвагінальне ультразвукове сканування. Ідеальні умови візуалізаці в першій фазі менструального цикла, одразу після менструації, коли ендометрій ще тонкий і не здатен приховати утворення (якщо поліп дрібний). Великий поліп добре візуалізується незалежно від фази цикла.

На сьогоднішній день пропонується 2 види оперативного втручання: вишкрябування порожнини матки і гістерорезектоскопія.

Перший метод більш поширений через свою доступність та дешевизну. Не потребує спеціального обладнання. Недоліком цього методу можно сміливо назвати низьку ефективність через неможливість контролювати ефективнисть видалення утворення. Лікар працює наосліп і спирається на тактильні відчуття. Результатом може бути часткове видалення поліпу або видалення не всіх утворень, якщо їх декілька. В клінічній практиці зустрічаються пацієнтки, що звертаються з проблемою кілька разів на рік.

Більш оптимальний, але більш дорогий метод (потребує спеціалізованого обладнання) – гістерорезектоскопія. Операція відбувається шляхом введення оптичного пристою в порожнину матки, додається рідина під певним тиском, що розширює порожнину до потрібних розмірів, і чітко візуалізуються всі структури, що знаходяться в матці. Під контролем зору ми можемо зрізати поліп або поліпи повністю. Це гарантує відсутність рецидиву в цьому місці.

Надалі матеріал обстежується патогістологом і дається висновок про будову поліпа. В залежності від типу утворення лікуючий лікар дає рекомендації з подальшого лікування для запобігання рецидива. Терапія призначається враховуючи вік жінки і репродуктивні плани. При рецидивуючих станах або аденоматозних поліпах рекомендується більш радикальна хірургічна тактика.