Бактеріальний вагіноз
Бактеріальний вагіноз
Озеран Ніна Валентинівна
Лікар акушер–гінеколог вищої категорії
Бактеріальний вагіноз (БВ) – це клінічний стан, що являється найбільш поширеною причиною патологічних виділень з піхви у жінок репродуктивного віку.
БВ – не відноситься до захворювань, що передаються статевим шляхом.
Синоніми: гарднерельоз, дисбактеріоз піхви.
Це захворювання, яке характеризуються надмірним ростом в піхві анаеробних мікроорганізмів (Gardnerellavaginalis,Corynebacteriumspp., Streptococcus spp., Staphylococcusspp., Escherichiacoli), що призводить до заміщення молочнокислих бактерій та зростанню pH піхви.
Фактори ризику розвитку БВ:
- Наявність в анамнезі запальних процесів органів малого тазу
- Фонові процеси в шийці матки
- Порушення менструального циклу
- Підвищення статева активність
- Використання гормональних препаратів, антибіотиків
- Внутрішньоматкова контрацепція
- Вагітність
У зв’язку з відсутністю в мазці лейкоцитів, які підтверджують запальний процес слизової оболонки піхви (вагініт), дана нозологія називається бактеріальним вагінозом.
Для підтвердження діагнозу БВ потрібна наявність 3х з 4х критеріїв:
- сірі гомогенні виділення з піхви
- pH піхвових виділень більше 4,5
- наявність в мазці «ключових клітин»
- виявлення «рибного» запаху після проведення амінного тесту чи без нього.
Клінічно хворих турбують рясні піхвові виділення, часто пінисті, світло-сірого кольору, з неприємним рибним запахом.
Зміна кількості чи кольору виділень може свідчити про наявність супутньої інфекції. Згідно до сучасних досліджень, в 30% випадків БВ поєднується з Mycoplasma hominis і 54% з Ureaplasma urealyticum.
У більшості пацієнток спостерігається диспареунія (дискомфорт під час статевого акту) і дизуричні прояви. До 30% жінок скаржаться на печію та свербіж в ділянці вульви та біль в піхві.
Існує 2 клінічних перебіги БВ:
- безсимптомна форма – при якій відсутні клінічні ознаки, але присутні патологічні відхилення в лабораторних даних (за даними іноземних авторів майже у 50% жінок БВ перебігає безсимптомно).
- Форма з вираженими клінічними проявами, яка характеризується тривалими рясними піхвовими виділення, що часто поєднується з патологічними змінами в шийці матки і рецидивуючим перебігом.
Своєчасна діагностика і лікування БВ у вагітних є дуже важливою, тому що це захворювання може бути причиною таких ускладнень як: невиношування вагітності, хоріонамніоніт, передчасне злиття навколоплідних вод.
Лікування БВ викликає певні труднощі у зв’язку з різною медикаментозною чутливістю бактерій, тривалим перебігом захворювання та багатокомпонентністю представленої терапії.
Ціллю лікування являється відновлення мікробіоцинозу піхви, для чого потрібно ліквідувати БВ – патогени, відновити лактофлору, не допустити розвиток суперінфекції.
Препаратами вибору для етіотропної терапії БВ являються антианаеробні антибіотики та вагінальні антисептики. Незалежно від використаної схеми лікування, рецидиви БВ трапляються у 50% жінок.
Сьогодні найбільш перспективними напрямами в лікуванні БВ являються вагінальні пребіотики, які стимулюють ріст власної вагінальної лактофлори, а також препарати, що містять молочну кислоту.
Умовами для повного виліковування являються також нормалізація менструального циклу, відновлення гормонального фону.
Враховуючи все вищесказане, для ефективного лікування БВ необхідно:
- Обгрунтувати адекватну антибіотикотерапію, призначену з врахуванням збудника.
- Попередити виникнення антибіотикорезистентності.
- Попередити розвиток ускладнень, що виникають внаслідок некоректного виявлення та лікування БВ і в цьому ми зможемо Вам допомогти!