Мимовільний викидень

Мимовільний викидень

гінеколог Ляненко

Ляненко Любов Олександрівна

Завідуюча відділенням. Лікар вищої категорії. Кандидат медичних наук

Радість материнства – то найвища нагорода для жінки, дарована Богом, те, що наповнює щастям та любов’ю її життя. Підготовка жіночого організму до цієї прекрасної місії починається ще з дитинства. В 9-10 років у дівчинки настає період статевого дозрівання, тому дуже важливо закласти гарний «фундамент» для того, щоб у майбутньому вона мала змогу завагітніти та народити здорову дитину. Важливе значення у цей період має правильне повноцінне харчування, достатня кількість вітамінів, режим праці та відпочинку, достатнє фізичне навантаження, відсутність шкідливих звичок. Адже радість материнства і здоров’я майбутньої дитини, безумовно, залежить від здоров’я батьків.

На жаль, буває ситуація, коли попри всі зусилля та ретельну підготовку виносити вагітність не вдається. Проблема невиношування вагітності досить складна і багатогранна.

Сьогодні поговоримо про мимовільний викидень – одне з найчастіших ускладнень першої половини вагітності. Під цим терміном розуміють передчасне переривання вагітності у терміні до 28 тижнів. Як правило, він розпочинається спонтанно, без будь-яких зовнішніх втручань. Звідси й назва – «мимовільний викидень» (або спонтанний аборт). Звісно, у такому терміні плід є нежиттєздатним. Найчастіше вагітність переривається в I триместрі вагітності (ранній мимовільний викидень). Після 13-14 тижня вагітності (ІІ триместр) ризик самовільного викидня зменшується (пізній самовільний викидень).

До факторів ризику відносяться:

  • вік жінки (35-40 років);
  • наявність спонтанних викиднів у минулому;
  • шкідливі звички (паління, прийом алкоголю під час вагітності);

Причини виникнення самовільного викидня різноманітні.

Викидень до 12 тижнів найчастіше обумовлений хромосомними аномаліями, патологією плідного яйця (50-60% випадків), особливо якщо вік матері більше 35 років.

Серед частих причин самовільного викидня виділяють:

  • гормональна недостатність (дефіцит естроенів, прогестерону);
  • запальні захворювання статевих органів (хламідії, гонорея, бактеріальний вагіноз, мікоплазмоз, уреаплазмоз);
  • інфекційні захворювання, що супроводжуються високою температурою, інтоксикацією (пневмонія, гострі распіраторні інфекції, сепсис, гострі кишкові інфекції). Досить небезпечними є вірусні хвороби (грип, герпес, цитомегаловірус, краснуха). Причиною мимовільного викидня може бути зоонозна інфекція (токсоплазмоз, лістеріоз), а також сифіліс;
  • Конфлікт по АВО – системі та резус-фактору крові;
  • Ендокринологічні захворювання – гіпотиреоз, цукровий діабет, гіперпролактинемія тощо);
  • Вади розвитку статевих органів, пухлини (лейоміома матки), гіпоплазія матки;
  • Імунні захворювання (антифосфоліпідний синдром, спадкова тромбофілія);
  • Стан хронічного стресу, психологічної втоми, фізичне перенавантаження;
  • Шкідливі умови праці (випромінювання, фарби, важкі метали, різноманітні хімікати). Як бачимо навіть робота перукарем.

Як бачимо причинами мимовільного викидня може бути досить багато, ось чому надзвичайно важливо перед плануванням вагітності пройти ретельне медичне обстеження і в разі виявлення медичних проблем – їх бажано вирішити до настання вагітності.

Найчастішими симптомами мимовільного викидня є:

  • Біль внизу живота та/або у поперековій ділянці;
  • Кров’янисті виділення зі статевих шляхів, що можуть мати різноманітну інтенсивність.

Так біль може бути незначним (тягнучим), а кров’янисті виділення – мізерні, «мажучого» характеру. При негайному зверненні до лікаря – загрозливий викидень можна призупинити. Якщо жінка «вичікує», вважаючи що все і так минеться – шанси на збереження вагітності зменшуються і вагітність може закінчитися мимовільним викиднем. Це може відбуватися в досить короткий термін. Болі переростають у «переймоподібні», а кров’янисті виділення переходять у кровотечу. В такому випадку прогноз збереження вагітності є несприятливим, незалежно від об’єму медичної допомоги та високої кваліфікації лікарів.

Тож запам’ятайте: біль внизу живота та кров’янисті виділення зі статевих шляхів – показання для термінової госпіталізації. Тільки лікар може прийняти рішення про доцільність вашого перебування у стаціонарі. Крім того, необхідно впевнитись про вагітність маткова – оскільки вищеперераховані симптоми можуть бути ознаками і при позаматковій вагітності, що є вкрай небезпечним для життя пацієнтки.

Все вищесказане не мало мети налякати, а тільки застерегти : не будьте байдужими. Справа в тому, що в теперішній час ми маємо гарні результати від проведеного лікування. В нашому відділенні з року в рік сотні жінок виписуються зі стаціонару зі збереженою вагітністю. І ми пишаємося цим результатом. В будь-який час доби вас приймуть у стаціонар, одразу ж зроблять усі необхідні обстеження (лабораторні, УЗД) та призначать повноцінне лікування.

Ми хвилюємось за кожну вагітну жінку та разом з нею боремось за маленьке дорогоцінне життя. Мабуть це і є «секрет» нашого успіху.

Якщо у вас є сумніви щодо необхідності звернутися до лікаря – телефонуйте нам за вказаними на сайті телефонами.

Вам завжди раді допомогти: проконсультувати, госпіталізувати, дати поради на майбутнє. Ми цінуємо Ваш вибір лікарні і впевнені в тому, що наш досвід і щире бажання допомогти збережуть Вас і Вашого малюка!