Завмерла вагітність
Завмерла вагітність
Поздняков Євген Петровичч
Лікар акушер–гінеколог
Любі жінки, сьогодні пропоную Вам розібратися з тим, що ж таке завмерла вагітність або вагітність, що не розвивається.
Вагітність та народження дитини – це світла та радісна подія в житті жінки. Втрата бажаної вагітності – трагічна ситуація з якою може стикнутися кожна. Тому важливо бути інформованою заздалегідь при виникненні даної патології. Далеко не завжди мати або батько винні в тому, що вагітність завмерла. Більш того, дуже рідко вагітність, що не розвивається є ознакою того, що в майбутньому жінка не зможе зачати та народити здорову дитину.
Що ж таке завмерла вагітність?
- Це коли без видимих причин вагітність перестає розвиватися, ембріон або плід гине без ознак переривання вагітності.
Завдяки застосуванню ультразвукового дослідження в клінічній практиці виділяють два типи завмерлої вагітності: анембріонію та загибель ембріона (плода).
Анембріонія – це відсутність ембріона в плідному яйці. Дана патологія виникає коли ембріон не сформувався від самого початку вагітності або коли його розвиток зупинився на самих ранніх стадіях (до 4-5 тижнів).
Загибель ембріона (плода) – це коли спочатку він розвивався нормально, але з якоїсь причини загинув. Такий стан може не супроводжуватися ознаками загрози переривання вагітності (болі в низу живота та/або кров’янисті виділення).
Якщо дві і більше поспіль вагітності не розвиваються, тоді говорить про звичне невиношування. Звична завмерла вагітність зустрічається у 1 % вагітних.
Які ж причини можуть призвести до того, що вагітність не розвивається?
На сьогодні виділяють 5 груп порушень та станів, що призводять до завмерлої вагітності:
I. Порушення анатомії статевих органів:
- Вродженні дефекти матки (повне подвоєння матки; однорога, двурога, сідловидна матка; часткова або повна внутрішньоматкова перетинка);
- Набуті анатомічні дефекти (істміко – цервікальна недостатність, підслизова лейоміома, внутрішньоматкові зрощення – синдром Ашермана).
II. Генетичні та хромосомні порушення ембріона.
Це головна причина втрати вагітності в ранніх термінах (до 80%).
III. Патологічні стани слизової оболонки матки (ендометрія).
IV. Порушення згортальної системи крові:
- Антифосфоліпідний синдром;
- Поліморфізм генів гемостазу.
V. Інші причини.
Як ви можете запідозрити, що вагітність не розвивається?
- Зникнення нудоти та/або блювання;
- На 4-6 день після того, як вагітність завмерла зникає набухання молочних залоз;
- Якщо ембріон (плід), що завмер знаходиться в порожнині матки більше 3-4 тижнів, то жінка може відмітити загальну слабкість, запаморочення, лихоманку;
- Біль внизу живота та кров’янисті виділення можуть виникнути через 2-6 тижнів після загибелі ембріона (плода).
Діагностика завмерлої вагітності
Як показує наша практика, найбільш часто вагітність, що не розвивається діагностується випадково при виконанні планового ультразвукового дослідження. УЗД – найбільш інформативний метод діагностики завмерлої вагітності, що дозволяє встановити діагноз за довго до появи скарг.
Для ранньої діагностики проводиться трансвагінальне УЗД в поєднанні з визначенням рівня β-хоріонічногогонадотропіну людини(β-ХГЛ). Рівень β-ХГЛ – не відповідає терміну вагітності (при завмерлій вагітності знижений в 3 – 9 разів).
Лікування
Запідозривши чи встановивши діагноз завмерлої вагітності лікар жіночої консультації має негайно направити жінку в стаціонар.
При госпіталізації в наше відділення жінці проводиться повне клінічне обстеження, виконується УЗД, адже лише на підставі заключень двох спеціалістів УЗ- діагностики, діагноз підтверджується.
Основним методом лікування завмерлої вагітності є випорожнення порожнини матки. До 6 тижнів вагітності може застосовуватися медикаментозний метод, а до 12 тижнів – вакуум-аспірація.
Вже через 6 місяців після лікування жінка може планувати наступну вагітність.
Вдалий результат лікування досягається не лише завдяки професіоналізму лікаря, а й при сумлінному виконанні пацієнтки лікарських призначень.
Колектив нашого відділення завжди з чуйністю та турботою ставиться до жінки у такій скрутній ситуації.