Менопауза і постменопауза (Частина 2)

Менопауза і постменопауза (Частина 2)

акушер–гінеколог Поздняков

Поздняков Євген Петрович

Лікар акушер–гінеколог

В клімактерії, в зв’язку з угасанням функції яєчників та зниженням рівня естрогенів, у жінок виникають клімактеричні розлади (КР).

За часом виникнення КР поділяють на:

  1. Ранні симптоми (37% – пре менопауза, 40% – менопауза):
  • вазомоторні (приливи жару, підвищена пітливість, головний біль, зниження або підвищення артеріального тиску, озноб, відчуття серцебиття);
  • емоційно – психічні (дратівливість, сонливість, слабкість, тривожність, депресія, забудькуватість, неуважність, зниження лібідо).
  1. Середньотривалі симптоми – 30 – 40% (через 3 – 5 років після менопаузи):
  • урогенітальні (сухість в піхві, болі при статевому акті, зуд та печія, часте сечовипускання);
  • шкіра та її додатки (сухість, ламкість нігтів, зморшки, сухість та випадіння волосся).
  1. Пізні симптоми (через 5 – 15 років після менопаузи):
  • Обмінні порушення (остеопороз, серцево – судинні захворювання, атеросклероз).

Зміни менструальної функції є первинними проявами клімактерію. Різке припинення менструації зустрічається досить рідко, тому що зниження функції яєчників зазвичай відбувається досить повільно, протягом тривалого часу (деякі автори вважають, що зниження фертильності починається з 25 років та проявляється після 40 років).

Найчастіше відбувається поступове зменшення кількості та тривалості менструальної кровотечі, скорочується інтервал між менструаціями і кінцевому підсумку – їх повне припинення. Порушення менструального циклу проявляються раннім або пізнім настанням менструацій, затримками різної тривалості.

Менша частина жінок відмічає часті або більш рясні менструальні кровотечі, а також кровотечі в між менструальний період. Такі кровотечі можуть бути ознакою органічної патології репродуктивної системи і є приводом для звернення до гінеколога! Також, якщо в жінки в постменопаузі з’явилися мажучі кров’янисті виділення або виникла кровотеча – це привід для негайного звернення до лікаря.

Естрогени в організмі жінки відповідають за пружність та еластичність тканин. На фоні зниження вмісту естрогенів в клімактерії виникає атрофія слизової піхви. Складки слизової піхви поступово згладжуються. Мінімальні травми, що можуть виникати після спринцювання або статевого акту, призводять до вагінальної кровотечі.

Такі самі атрофічні зміни відбуваються і на шийці матки. Вона зменшується в розмірах, скорочується кількість цервікального слизу, Це в свою чергу призводить до сухості в піхві та появу больових відчуттів під час статевих стосунків.