Гістеросальпінгографія(ГСГ) — метод рентгендіагностики захворювань матки і маткових труб, що полягає у введенні в порожнину матки контрасних речовин.

Гістеросальпінгографія(ГСГ) — метод рентгендіагностики захворювань матки і маткових труб, що полягає у введенні в порожнину матки контрасних речовин.

акушер–гінеколог Алєксєєнко

Алєксєєнко Наталія Володимирівна

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії.

Лікар–організатор охорони здоров`я вищої категорії

Обстежуючи пару, яка звернулася з приводу безпліддя –  одним із етапів є перевірка прохідності маткових труб.

З цією метою застосовують гістеросальпінгографію – рентгенологічний метод, який достовірно визначає чи прохідні маткові труби і на якому рівні виникли перешкоди.

В нашому відділенні для проведення гістеросальпігнографії  використовують не тільки рентген, але і УЗД, перевагою якого є те, що пацієнтка не отримує ренгенологічного навантаження.

Підготовка до гістеросальпіннгографії

Гістеросальпінгографія  проводиться після певної підготовки  яка включає:

  • Обов’язковий огляд гінеколога із взяттям мазків на флору і на цитологію.
  • Проводиться обстеження на приховані інфекції — при їх виявленні — лікування.
  • Протипоказано проводити дану процедуру на фоні інфекційного процесу, так як метод інвазивний і проводиться з контрастною речовиною, що вводиться в порожнину матки і  інфекція часто потрапляє в черевну порожнину, що може мати небезпечні наслідки.
  • Напередодні дослідження  проводиться очисна клізма.
  • Дослідження проводиться в першу фазу менструального циклу, бажано, одразу після зникнення кров’янистих виділень.
  • Для проведення дослідження необхідна госпіталізація до гінекологічного відділення.
  • Проводиться процедура без загального знеболення (наркозу).
  • Жінка може відчувати  невеликий дискомфорт в нижніх відділах живота  під час процедури і деякий час після неї. Для усунення дискомфорту достатньо прийому спазмолітиків.

В период після проведення процедури будуть виділення протягом кількох днів, які зникнуть самостійно без призначення лікування.

Жінку попереджають,  що вона має використовувати  контрацепцію в циклі, коли буде проводитися гістеросальпінгографія. Оскільки у випадку  настання вагітності  на фоні рентгендослідження її доведеться перервати.

Однак після дослідження вагітніти дозволяється в наступному циклі- якщо буде хороший результат.

Проведення гістеросальпінгографії

Гістеросальпінгографія проводиться наступним чином.

Пацієнтка знаходиться в положенні лежачи. Через канал шийки матки, яка фіксується за допомогою спеціальних інструментів, в порожнину  матки вводиться контрастна речовина. Контраст заповнює порожнину матки і труб. Це одразу чітко візуалізується на УЗД.

Якщо труби прохідні, то контраст потрапляє в черевну порожнину. Це і є основний критерій того, що труби в порядку. Дана методика використовується  не тільки з метою  діагностики прохідності труб. Її використовують для визначення  деформації порожнини матки, аномалій її развитку, субмукозних (підслизових) вузлів, поліпів ендометрію, ендометріозу.

Дослідження дуже важливе при підготовці пари, що страждає  безпліддям. Без нього неможливе подальше створення плану обстеження і лікування. Цей метод  використовують також в якості динамічного  контролю лікуванння, особливо після пластики маткових труб, яку проводять з метою відновлення їх прохідності.

Рентген знімки  дозволяють зробити  правильні висновки про стан  маткових труб на даний момент, але недолік в тому, що даний метод не дає  уявлення про вираженість злукового процесу. Хоча відносні показники побачити і описати  можливо.

УСКЛАДНЕННЯ ГІСТЕРОСАЛЬПІНГОГРАФІЇ

Ускладнення гістеросальпінгографії можуть бути пов’язані з індивідуальною непереносимістю препарату, що буде використовуватися для контрастування. Саме тому перед  використанням  проводиться  проба. Контраст не має бути надто холодним, його температура має відповідати кімнатній температурі.

Запальні захворювання  статевих органів  як ускладнення  ГСГ можуть зустрічатися  тільки при недостатньому обстеженні  пацієнтки чи недостатній санації вогнищ запалення.

В нашому відділенні ми маєму усі можливості і кваліфікацію для проведення даної процедури.

З радістю будемо раді Вам допомогти на шляху до материнства!!!