Менопауза і постменопауза (Частина 3)
Менопауза і постменопауза: Приливи (Частина 3)
Поздняков Євген Петрович
Лікар акушер–гінеколог
Одним з найбільш частим і характерним симптомом клімактерію є приливи. Вони мають епізодичний характер і проявляються раптовим почервонінням шкіри обличчя, що також має назву “гарячий спалах”. Дані симптоми діагностуються у 75% жінок з фізіологічною менопаузою або після двостороннього видалення яєчників. У 82% жінок цей прояв клімактерію зберігається понад один рік та в 20 – 50% – більше 5 років.
Більшість жінок, що страждають від приливів відмічає, що приливи починаються з відчуття важкості в голові, подібної до головного болю. Таке відчуття посилюється до тих пір, доки не закінчиться прилив. Можливе приєднання відчуття сильного серцебиття. Також характерним для приливів є: відчуття підвищення температуру або відчуття жару в обличчі, шиї та молочних залозах, а також супроводжується підвищеним потовиділеням, яке розповсюджується по всьому тілу. Рідше зустрічаються таки симптоми як слабкість втома, втрата свідомості, головокружіння.
Тривалість одного епізоду приливів варіює від декількох секунд до 10 хвилин; середня тривалість складає 4 хвилини. Частота приливів варьює вид 1 – 2 на протязі години до 1 – 2 на тиждень.
Симптоми які відчуває жінка не співпадають з фізіологічнимі змінами в організмі. На сьгодні дана характеристика фізіологічним змінам які пов’язані з приливами. Доведено, що ці симптоми обумовлені розширенням судин шкіри, посиленим потовиділенням, зниженням температури тіла та підвищенням частоти серцевих скорочень (пульсу).
Точний механізм розвитку приливів остаточно не вивчений, але фізіологічні дані та прояви симптомів вказують на те, що це обумовлено порушенням регуляторних механізмів центральної нервової системи.
Можна також відмітити зміни в поведінці жінки під час приливів. Жінка, відчуваючи жар, намагаються охолодити себе: скидають ковдру у ві сні, стоять біля відкритого вікна або дверей, обмахують себе або використовують інші засоби. Така поведінка спостерігається при нормальній або зниженій температурі тіла.
Більшість дослідників вважають, що внутрішня температура тіла контролюється терморегулюючими центрами які знаходяться в гіпоталамусі (які фонкціонують аналогічно термостату). Існує думка про те, що приливи виникають в результаті раптового зниження функціі центрального гіпоталамічного «термостату».
Оскільки приливи виникають при згасанні функції яєчників або пысля їх видалення, тому вважається, що основний механізм обумовлений ендокринними порушеннями: зниженням рівням естрогенів та підвищенням рівня центральних (гонадотропних) гармонів.
Лише індивтдуальний підхід і правильно підібране лікування допоможе жінці подолати симптоми климактерію.