Альгодисменорея

Альгодисменорея

Ренат Луценко

Луценко Ренат Олегович

Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики

Альгодисменорея (дисменорея) – больовий синдром, що циклічно повторюється, супроводжуючий менструальне відторгнення ендометрія.

Частота альгодисменореї серед жінок репродуктивного віку коливається від 8 до 80%.

При альгодисменореї можлива втрата працездатності і зміни психосоматичного статусу, у зв’язку з чим це не лише медична, але також і соціальна проблема котра унеможливлює нормальне життя .

Які причини цієї проблеми? Давайте спробуємо розібратися разом.

Ми, гінекологи, розрізняємо первинну- функціональну альгодисменорею, не пов’язану з анатомічними змінами внутрішніх статевих органів, і вторинну, обумовлену патологічними процесами в органах малого тазу.

Первинна альгодисменорея з’являється переважно в підлітковому віці, через 1 – 1,5 року після початку – менархе, з початком овуляції, зазвичай у дівчаток астенічної статури, збудливих і емоційно лабільних.

Передумови для первинної альгодисменореї:

  • недостатність лютеїнової фази;
  • функціональна неспроможність тканинних протеолітичних ферментів ендометрія і порушення фрагментації від падаючої слизової матки;
  • надмірний вміст простагландинів зважаючи на неповноцінність перекисного окислення ліпідів;
  • недостатній рівень ендогенних опіатів (ендорфіни, енкефаліни).

Виникнення первинної альгодисменореї більшість дослідників пов’язують з високим рівнем простагландинів Е2 і F2 і/або збільшенням їх відносних кількостей в менструальному ендометрії. Простагландини Е2 і F2 є потужними стимуляторами скорочувальної активності міометрія.

Істотну роль в реакції жінки на посиленя циклічних спастичних скорочення матки під час менструації грає: біль. Великі поля рецепторів болю локалізовані в основному в таламусі. Тазові і черевні нерви, у складі яких йдуть аферентні волокна від шийки і тіла матки, мають представництво в таламусі. Сильна мотивація і вольове зусилля, перемикання уваги на яку-небудь діяльність можуть ослабити біль або навіть подавити його.

Симптоми дисменореї:

Переймоподібні болі в дні менструації або за декілька днів до неї з локалізацією внизу живота, що іррадіюють (віддають) в поперек, рідше в область геніталій, пах і стегон. Болі нападоподібні і досить інтенсивні, супроводжуються загальною слабкістю, нудотою, блювотою, спастичним головним болем, запамороченням, іноді підвищенням температури до 37-38°, сухістю у роті, здуттям живота, непритомністю і іншими вегетативними розладами. Іноді може бути який-небудь один симптом, він турбує більше, ніж біль. Сильні болі виснажують нервову систему жінки, сприяють розвитку астенічного стану, знижують працездатність та провокують жінку до депресії.

Якщо у вас виникли подібні симптоми, негайнозвертайтесь до нас по медичну допомогу. Завжди раді допомогти вашому здоров’ю.