Позаматкова або ектопічна вагітність
Позаматкова або ектопічна вагітність
Луценко Ренат Олегович
Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики
Під поняттям позаматкова або ектопічна, вагітність розуміють імплантацію плідного яйця поза порожниною матки. Статистично у 97,7- 99% випадків ектопічна вагітність виникає саме в матковій трубі. Найбільша кількість випадків трубної вагітності виникають в ампулярном відділі маткової труби; 12% – в істмічному та 5% – у фімбріальному відділі маткової труби. Імплантація плідного яйця може відбуватися також в яєчнику та в шийці матки (<1%), в черевній порожнині (до 1,4%) – на кишці і так далі.
Частота позаматкової вагітності востанні роки зросла і складає 1:100 усіх вагітностей. Це зростання частоти ектопічної вагітності пояснюють впливом репродуктивних технологій; поширенням захворювань, що передаються статевим шляхом і запальних захворювань органів тазу.
Перервана позаматкова вагітність є невідкладним станом, який вимагає негайної хірургічної допомоги, а при несоєчасному втручанні може привести до масивної кровотечі, геморагічному шоку та смерті жінки.
Фактори ризику позаматкової вагітності .
Основними чинниками ризику позаматкової вагітності вважають зменшення перистальтики маткових труб , порушення архітектоніки труби, структури епітелію. Сальпінгіти ,сальпінгофорити в анамнезі, особливо хламідійної етіології. Застосування внутрішньоматочної контрацептивів також може збільшувати ризик виникнення позаматкової вагітності, враховуючи, що ВМК заважає нормальній імплантації бластоцисти в порожнину матки.
Прогістеронмісящі ВМК мають найбільший ризик позаматкової вагітності з усіх видів контрацепції. Невдала спроба хірургічної стерилізації викликає до 3% випадків позаматкової вагітності. Хірургічні втручання на маткових трубах при попередніх трубних вагітностях котрі були прооперовані зі збереженням маткової труби , кількісні та структурні аномалії хромосом плоду, а також паління матері в період запліднення можуть збільшувати ризик виникнення ектопічної вагітності.
Основні причини виникнення трубної вагітності
– Запальні захворювання органів малого тазу в анамнезі
-Захворювання, що передаються статевим шляхом в анамнезі
– Попередні хірургічні втручання на маткових трубах
– Попередня ектопічна вагітність
– Ендометріоз
– Попередні втручання на тазових і черевних органах з розвитком злукового процесу
– Гіперстимуляція яєчників
– ДРТ ЕКЗ
– Вживання гормонів, у тому числі прогестерону або естрогену
– Природжена аномалія розвиток фалопієвих труб
– Аномалія розвитку статеви органів
– Застосування ВМК з метою контрацепції
– Доброякісні та злоякісні новоутворення органів малого тазу
– Табакопаління
– Невдалий спроба стерилізація
– Аномалія в кількості та структурі хромосом у плода .
Будьте здорові .