Позаматкова або ектопічна вагітність

Позаматкова або ектопічна вагітність

Ренат Луценко

Луценко Ренат Олегович

Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики

Під поняттям позаматкова або ектопічна, вагітність  розуміють імплантацію плідного яйця поза порожниною матки.  Статистично у  97,7- 99% випадків ектопічна вагітність виникає  саме в матковій трубі. Найбільша  кількість випадків трубної вагітності виникають в ампулярном відділі маткової труби; 12% – в істмічному  та  5% – у фімбріальному відділі  маткової труби. Імплантація плідного яйця може відбуватися також в яєчнику та в шийці матки (<1%), в черевній порожнині (до 1,4%) – на кишці і так далі.

Частота позаматкової вагітності востанні роки  зросла і складає 1:100 усіх вагітностей. Це зростання частоти ектопічної вагітності пояснюють впливом репродуктивних технологій; поширенням захворювань, що передаються статевим шляхом і запальних захворювань органів тазу.

Перервана позаматкова вагітність є невідкладним станом, який вимагає негайної хірургічної допомоги, а при несоєчасному  втручанні може привести до масивної кровотечі, геморагічному шоку  та смерті жінки.

Фактори ризику позаматкової вагітності .

Основними чинниками ризику позаматкової вагітності вважають зменшення перистальтики маткових труб , порушення архітектоніки труби, структури епітелію. Сальпінгіти ,сальпінгофорити  в анамнезі, особливо хламідійної етіології. Застосування внутрішньоматочної контрацептивів  також може збільшувати ризик виникнення позаматкової вагітності, враховуючи, що ВМК заважає нормальній імплантації бластоцисти в порожнину матки.

Прогістеронмісящі ВМК мають найбільший ризик позаматкової вагітності з усіх видів контрацепції. Невдала спроба  хірургічної стерилізації викликає до 3% випадків позаматкової вагітності. Хірургічні втручання на маткових трубах при попередніх трубних вагітностях котрі були прооперовані зі збереженням маткової труби , кількісні та структурні аномалії хромосом плоду,  а також паління матері в період запліднення можуть збільшувати ризик виникнення ектопічної вагітності.

Основні причини виникнення трубної вагітності

– Запальні захворювання органів  малого тазу в анамнезі

-Захворювання, що передаються статевим шляхом в анамнезі

– Попередні хірургічні втручання на маткових трубах

– Попередня ектопічна вагітність

– Ендометріоз

– Попередні втручання на тазових і черевних органах з розвитком злукового процесу

– Гіперстимуляція яєчників

– ДРТ ЕКЗ

– Вживання гормонів, у тому числі прогестерону або естрогену

– Природжена аномалія розвиток фалопієвих труб

– Аномалія розвитку статеви органів

– Застосування ВМК з метою контрацепції

– Доброякісні та злоякісні новоутворення органів малого тазу

– Табакопаління

– Невдалий спроба стерилізація

– Аномалія в кількості  та  структурі  хромосом у плода .

Будьте здорові .