Лапароскопічні операції в гінекології та їх переваги над класичними оперативними втручаннями
Лапароскопічні операції в гінекології та їх переваги над класичними оперативними втручаннями
Жегулович Юрій Володимирович
Лікар акушер–гінеколог першої категорії
Лапароскопія (грецька – лапаро – черево та скопія – дивитись) – сучасний метод хірургічного втручання, що дозволяє виконувати різні об`єми операцій через кілька крихітних отворів 0,5 – 1,5 см.
На сьогоднішній день в сучасній гінекології майже не залишилось патологій, які не можливо прооперувати лапароскопічно.
Чому цей метод здобув такої популярності?
Адже устаткування, з яким виконуються ці операції – дуже дороге. Також велику ціну мають різні одноразові інструменти, втулки, прокладки, що використовуються під час кожної операції. Натомість пацієнт отримує виконання операції високої якості ( велике значення має кваліфікація хірурга), швидке відновлення, естетичний ефект. Про ці переваги поговоримо трохи детальніше.
Але, попередньо, хотілося б обмовитись, що лапароскопічна операція, як будь-який інший метод лікування, не є панацеєю від усіх хвороб. Метод має свої показання та протипоказання для застосування при різних патологіях, низку побічних ефектів. Іноді краще обрати класичний оперативний доступ, що дозволить пролікувати пацієнта швидше і ефективніше, ніж намагатись проводити операцію лапароскопічно. Цей вибір має зробити хірург, який буде проводити лікування, зважаючи на саму патологію, устаткування і свою кваліфікацію.
Отже, переваги.
Чому лапароскопія краща, ніж черевний розріз?
Лікар-хірург потрапляє в черевну порожнину через 3-4 міні доступи до 1,5 см (про що згадувалось вище) і, користуючись камерою із великим збільшенням та чіткістю зображення, за допомогою мікроінструментів та електрохірургічних інструментів, виконуючі чіткі точні рухи, робить дуже тонку і щадну роботу, видаляючи весь патологічний осередок і мінімально травмуючи здорову тканину.
Далі, після закінчення операції, у пацієнта на череві лишається 3 – 4 тонкі смужки довжиною 0,5 – 1,5 см. Одна з них «ховається» в ділянці пупка, інщі – в нижній частині черева. Розташування післяопераційних рубців залежить від патології та розмірів утворень, що оперувались. В більшості випадків оперуючий лікар іде на зустріч пацієнтці і «ховає» рубці під смужкою нижньої білизни. Це дає змогу жінці відчувати себе такою ж привабливою, як і перед операцією.
Ще одна з переваг лапароскопії – це швидке відновлення. У нас є багаторічний досвід спостереження та можливість порівняння післяопераційних хворих після різних операцій з різними методами втручань.
Після лапаротомії жінці потрібно 2-3 доби, щоб почати вставати і потроху рухатись. Цей період супроводжується вираженими больовими відчуттями. Ще 2-3 доби їй потрібно для відновлення основних функцій організму (робота кишківника тощо). Після зняття швів на 7 добу пацієнтка йде до жіночої консультації для продовження лікарняного листка терміном до 28 днів після операції. Повне відновлення можливостей організму виконувати певні фізичні вправи, витримувати навантаження, повернення до звичного харчування відбувається протягом одного місяця.
Пацієнтка, що прооперована лапароскопічно, починає активно рухатись в той же день, що була операція ( велику роль відіграє загальний стан хворої до операції та об`єм втручання). Фізіологічні функції відновлюються протягом 1-2 діб. Больові відчуття значно менш виражені. Можливість повернутись до звичних фізичних навантажень з`являється через 10-14 діб. Законодавчо жінка може розраховувати на лікарняний протягом 21 доби після операції ( поліклінічна ланка), але, рідко, кому це необхідно.
Деякі незручні моменти, що зустрічаються після лапароскопічної операції.
Часто після втручань пацієнти жаліються на болі в підребер`ях, над ключицями. Жінки їх описують, як відчуття крепатури в м`язах шії, болі в області серця чи печінки. Ці болі викликані подразненням очеревини і діафрагмального нерву внаслідок всмоктування залишків СО2, яким роздувають черевну порожнину для виконання втручання. Існує багато досліджень, направлених на зняття цього больового стану, але істотних успіхів в цьому напрямку досягнуто не було. Больові відчуття спостерігаються 1-2, іноді 3 дні. Минають самостійно. Швидше минають у жінок, що ведуть рухливий спосіб життя після операції.
Іноді в ділянках швів спостерігаються синці. В нашій практиці були, навіть, випадки, коли синець розповсюджувався на весь лобок. Вигляд має не естетичний, але це не привід для паніки. Мазі із вмістом гепарину дозволяють швидко позбавитись таких синців.
Деформований пупок та відчуття щільного компоненту під шкірою.
Таку скаргу жінка висловлює на 7му добу під час зняття швів. Нагадаємо, що для відновлення цілісності передньої черевної стінки використовується шовний матеріал, який розсмоктується самостійно 60-90 діб.
Як наслідок, перераховані вище скарги теж можуть спостерігатись цей період.
Лікарі нашої клініки оперують у багатьох медичних закладах і мають високий рівень кваліфікації та радо допоможуть!
Телефонуйте 0442353236, 3-47