Атрофічний кольпіт

Атрофічний кольпіт

акушер-гінеколог Мохсен Юлія Мохсеновна

Мохсен Юлія Мохсеновна

Лікар акушер-гінеколог

Атрофічний кольпіт – захворювання, що в 80% супроводжує жінок після 55 та в 90% після 65 років. Цей патологічний стан викликаний недостатністю естрогенів в організмі, що виникає з настанням менопаузи. Причиною атрофічних змін в слизовій піхви є естроген-залежність (наявність рецепторів до естрогенів) основного, базального та пара базального шарів слизової. Внаслідок нестачі жіночих гормонів знижується мітотична активність парабазального епітелію, а це в свою чергу гальмує регенеративні процеси епітеліального покриву піхви. За рахунок таких змін знижується рівень глікогену в піхвовому біоптаті та кількість лактобацил. Окрім того враховуючи залежністість вазодилаторних механізмів( процес синтезу вазоактивного інтерстиціального поліпептиду є естроген залежним процесом) організму жінки частково від рівня естрогенів в постменопаузальному періоді розвивається зниження кровопостачання піхви до різного ступеня ішемії. А це в свою чергу поряд з атрофією епітелію призводить до зміни кольору піхвової стінки та зниження транссудації.

Які ж основні симптоми атрофічного кольпіту? Звичайно, це в першу чергу відчуття сухості, свербіжу, печії та диспареунії.

Як же допомогти жінки, що скаржиться на вище зазначені симптоми? Як вплинути на якість життя кожної з припиненням менструації? Існують наступні методи лікування. Розглянемо їх детальніше.

1-й метод, симптоматичний – використання лубрикантів. Суть цього методу полягає в тому, що жінка під час статевого акту чи під час загострення симптомів дискомфорту,що викликанні атрофічним кольпітом використовує спеціальні креми та гелі, що зволожують слизову піхви, позбавляючи тим саме пацієнтку на нетривалий термін від відчуттів сухості,свербіжу,печії та зменшує вираженість проявів диспареунії.

2-й метод – медикаментозне, патогенетичне лікування даного стану. Суть його боротьба естрогенопатією, що власне призводить до розвитку атрофічного кольпіту. Терапію проводять шляхом тривалого курсу перорального прийому естрогенів та безпосередньою дією естрогенів на слизову піхви шляхом використання естрогеновмісних супозиторій та вагінальних кремів. Враховуючи, що цей метод безпосередньо діє на саму проблему,то ефективність його,звісно, не залишає сумнівів. Але він не завжди підходить всім пацієнткам, оскільки має цілу низку протипоказань, а естрогенотерапія в період менопаузи, в свою чергу, може спровокувати розвиток онкопроцесів в тілі матки та молочних залоз. Тому при прийнятті рішення, щодо використання цього методу необхідно поставитися дуже серйозно. І для цього необхідно переконатися, що а) пацієнтка не має протипоказань щодо замісної гормональної терапії; б) необхідно пройти ретельне обстеження на наявність доброякісних та злоякісних пухлин перед використанням естрогенотерапії, та щорічно проходити обстеження під час прийому естрогеновмісних препаратів.

3-й метод найсучасніший та не менш ефективний полягає у використанні новітніх лазерних технологій. І суть цього методу полягає в тому, що завдяки тепловому ефекту, що випромінює лазер відбувається мікротравма («мікроопік») ділянки, що є пусковим механізмом для запуску регенеративних процесів слизової. Внаслідок цього знову активно починає синтезуватися колаген, покращується кровопостачання та відновлюються трофічні процеси. Таким чином оброблена зона стає більш щільною,зволоженою та еластичною.

Цей метод також має свої протипоказання. Перерахуємо їх:

  • злоякісні пухлини органів малого тазу;
  • вагітність;
  • цукровий діабет;
  • запальні захворювання органів малого тазу та венеричні зокрема.

Проблема атрофічного кольпіту, насправді, є дуже серйозною для кожної пацієнтки і вимагає індивідуального підходу, адже від цього залежить її якість життя.