Абортивний ефект гормональних контрацептивів

Абортивний ефект гормональних контрацептивів

акушер–гінеколог Золотоноша

Золотоноша Юлія Вікторівна

Лікар акушер–гінеколог

Продовжуючи тему гормональної контрацепції, хотілось би більш детально розглянути питання абортивного ефекту гормональних контрацептивів. Оскільки це найчастіше і одне з найдискутабельніших на сьогоднішній день запитань.

З точки зору офіційної медицини, життя людини, як біологічного виду, починається з моменту злиття ядер чоловічої та жіночої статевих клітин і утворення єдиного ядра, що містить індивідуалний генетичний матеріал.

Таким чином, з моменту зачаття ембріон, на будь якій стадії розвитку є живим організмом, незалежно – представлений від однією клітиною чи групою клітин.

Контрацептивна дія КОК відбувається на різних рівнях системи гіпоталамус –гіпофіз – яєники – матка – маткові труби. Пригнічується функціонування яєчників, ендометрій (внутрішній шар матки до якого безпосередньо кріпиться запліднена яйцеклітина) піддається регресії і атрофічним змінам – тобто імплантація відбутися не може. Також під впливом КОК уповільнюються скорочення маткових труб і проходження по ним яйцеклітини. КОК сприяють зміні біохімічного складу цервікального (шийкового) слизу, роблять її в’язкою, що запобігає проникненню сперматозоїдів. Основні ефекти забезпечуться саме гестагеновим компонентом препарату, естрогенний компонент посилює дію гестагенів, пригнічуючи овуляцію.

Овуляція – це процес виходу зрілої яйцеклітини з фолікула в яєчнику.

Згідно медичної статистики, у жінок, які приймали КОК протягом 6 місяців і менше – випадків проривної овуляції не спостерігалось, але у жінок, які приймають контрацептиви більше 6 місяців – спостерігалось від 1,7 до 28 випадків овуляції.
Також імовірність овуляції збільшується при порушенні режиму прийому КОК, пропущенні таблеток, прийомі медикаментів, які знижують ефективність гормональних контрацептивів.

Дослідження щодо настання вагітності під час прийому контрацептивів не проводились,тому об’єктивних статистичних даних, які би підтверджували абортивний ефект гормональних контрацептивів немає.

Задача лікаря акушера-гінеколога, в першу чергу – проінформувати пацієнтку про можливі ризики, показанання, протипоказання обраного методу контрацепції, враховуючи не лише її фізіологічні особливості, а і моральні принципи.

Метод вибору контрацепції та методу лікування гінекологічних патологій – завжди узгоджується з пацієнтом.

Звертаючись до нашого відділення, ми із задоволенням допоможемо обрати найефективніший і найбезпечніший метод запобігання вагітності.